Jest to nowy obiekt powstały w miejscu budynku, w którym mieszkał i tworzył artysta Antoni Hybel.
Dom jest miejscem służącym społeczności lokalnej, gdzie można skorzystać z szerokiej oferty kulturalnej: muzeum, pracowni rękodzielniczych i artystycznych. Budynek jest także udostępniany na cele organizacji imprez i eventów kulturalnych.
Obiekt ma upamiętniać postać Antoniego Hybla – miejscowego rzeźbiarza, lutnika, malarza. Urodził się on w 1872, w dzieciństwie mieszkał w Nowym Sączu i tam pomagał ojcu w stolarstwie, przez pięć lat przebywał także u swojego dziadka Ignacego w Starym Sączu, gdzie doskonalił swoje umiejętności w rzeźbie. Studiował malarstwo w Krakowie u Juliana Fałata, jak również w Wiedniu oraz Pradze. Od 1911 roku mieszkał w Ropie to tutaj stworzył większość swoich prac. Hybel zajmował się m.in.: stolarstwem, rzeźbą, złoceniami, polichromią. Grał także na skrzypcach. Od dziecka chciał zbudować ten instrument, ale według własnego pomysłu. Zamiar ostatecznie zrealizował w 1924 roku. Rok później opatentował je. Tak zwane „polskie skrzypce ze skrzydlatą duszą” charakteryzują się silnym, głębokim brzmieniem oraz nietypowym kształtem litery „P”. Przed ośrodkiem zdrowia w Ropie można zobaczyć pomnik upamiętniający jego dorobek, przedstawiający skrzypce.
Pierwotna „Hyblówka” spłonęła w 2015 roku. Nowa budowla zachowała dawny charakter architektoniczny – część elewacji pokryta drewnem nawiązuje do nieistniejącego już domu artysty. W budynku można skorzystać z toalety, jest on także dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W sąsiedztwie obiektu znajduje się kompleks parkowo – dworski, który warto odwiedzić oraz drewniano-murowany kościół św. Michała Archanioła zbudowany w 1761 roku.