Logo Logo

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać najciekawsze informacje i aktualności regionu
Ciekawe miejsca

Cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Ikona

To obiekt powstały w XIX wieku. Jest to budowla klasycystyczna z elementami barokowymi.

Świątynię wybudowano w miejscu, gdzie wcześniej stała cekiew pochodząca prawdopodobnie z XVIII wieku. Obecna została zbudowana w latach 1844 - 1847 pod wpływem ówczesnego proboszcza Andreja Kovalickiego. Konsekracji nowego budynku dokonał biskup preszowski Józef Gaganec 2 września 1847 r. Jest to trójwieżowa budowla jednonawowa z półkoliście zakończonym prezbiterium. Fasada podzielona jest lizynami i półkolistymi oknami. Na portalu drzwi wejściowych widnieje data 1847 rok. Fasada kończy się szczytem, ​​nad którym znajdują się trzy wieże nakryte hełmami. We wnętrzu znajduje się ołtarz główny z przebudowanym ikonostasem z początku XX wieku. Ołtarz boczny, ambona i ławki pochodzą z czasów budowy świątyni. Do świątyni można dotrzeć jadąc na południe główną drogą nr 545 od przejścia granicznego w Koniecznej. Po 3 km od przekroczenia granicy skręcamy na lewo w wąską drogę, skąd widać już cerkiew. Po drodze minąć można stare drewniane chaty nadające miejscu klimat. Do obiektu można podjechać samochodem i zaparkować w jego pobliżu. Budowla umieszczona jest na wzniesieniu, skąd roztacza się malowniczy widok na okoliczne góry. Znajduje się tu także cmentarz wojskowy, położony wyżej, na lewo od cerkwi. Jest to cmentarz z I wojny światowej, pochowano na nim: 76 żołnierzy austro-węgierskich oraz 35 żołnierzy rosyjskich. Został on zrekonstruowany w latach 2011-2013. Niestety w pobliżu nie ma toalet, nie jest to także miejsce dostępne dla osób z niepełnosprawnością.

Będąc w tej okolicy można zrobić sobie wycieczkę do rezerwatu przyrody Becherovská tisina, chroniący największe skupisko cisów na terenie słowackiego fliszu karpackiego. Dotrzeć tam można cofając się tą samą drogą prowadzącą do granicy, i w skręcić w lewo w wąską drogę i jadąc nią aż do znaku zakazu ruchu. Można zostawić tutaj samochód i resztę trasy pokonać pieszo.

Wyznacz trasę

Korzystamy z cookies

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...